En iyi VPN Yazılımını nasıl değerlendiriyoruz?


İhtiyaçlarınıza uygun en iyi VPN yazılımını satın almak önemlidir.

Dolayısıyla da test ve değerlendirme yöntemimiz 2024’nin en iyi VPN programlarını seçmek için kullandığımız yöntemler hakkında %100 şeffaflık sağlamak istiyoruz.

Genel bir puan elde etmek ve hangi VPN yazılımının en iyi 10 listemize gireceğini belirlemek için 5 farklı faktör kullanıyoruz. Bu 5 faktörün her biri bir rol oynamaktadır, ancak tümü eşit öneme sahip değildir.

Dolaysıyla da sonuç üzerindeki ağırlıkları, test ettiğimiz faktörlere göre değişmektedir.

İşte bu 5 faktör ve bunların test sürecimizde sahip oldukları ağırlıklar:

1. Güvenlik: %35 ağırlık ile en önemli faktör. Askeri düzeyde şifreleme, çeşitli protokoller (OpenVPN, L2TP, IKEv2 ve daha fazlası), DNS sızıntı koruması ve kill switch özelliği sunan VPN’leri seçiyoruz.

2. Sunucu ve lokasyon sayısı: Dünyanın her yerinden anonim olarak gezinebilmek için bu son derece önemlidir. Bu faktöre genel puan içerisinde %25 ağırlık verdik.

3. Ek özellikler ve cihaz uyumluluğu: Bu özelliklere günlük kaydı tutmama politikası, masaüstü, Mac, iOS ve android için uygulamalar, split tünel ve daha fazlası dahildir. Bu faktöre genel puan içerisinde %20 ağırlık verdik.

4. Paranın karşılığı: Diğer birçok üründe olduğu gibi genellikle ödediğiniz kadarını alırsınız. Çoğu VPN yazılımları benzer fiyatlara sahip, bu nedenle bu faktörün ağırlığını %10 olarak belirledik.

5. Kullanıcı yorumları: Önemli bir faktör olmasına rağmen bu yorumlar herkesin teknolojiyi kullanma ve anlama düzeyinin farklı olması nedeniyle yanıltıcı da olabilmektedir. Bu faktöre genel puan içerisinde %10 ağırlık verdik.

Ek özellikler, cihaz uyumluluğu ve paranın karşılığı için bir puan belirlemek amacıyla teste tabi tuttuğumuz farklı VPN sağlayıcıların sundukları teklifleri analiz ettik. Bu bilgilerin kaynağından doğrudan alınması en iyi seçenektir.

Kullanıcı yorumları hakkındaki bilgiler ise TrustPilot, Google Play Store ve kendi kullanıcılarımızın yorumlarından gelmektedir.

Fiyata gelince başlıca odak noktamız esneklik ve değer olmuştur. Tek ve pahalı bir plan sunan hizmetler en iyi seçenek değildir. Hizmet çeşitliliğinin bulunabildiği, tüketicilerin aylık ücretlere alışkın olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

Değerlendirdiğimiz en iyi 10 VPN’nin ortalama aylık ücreti, bu yazının yazıldığı tarihte 64,40₺ düzeyindeydi. Birçoğu bu ortalamanın altındadır ve bazıları üzerine çıkabilmektedir. Bu düzeyin üzerinde maliyete sahip olanların elbette bu fiyat etiketini hak ediyor olmaları gerekir.

Paranın karşılığına karar vermek kolay değil, ama tek bir VPN aboneliğinin belirli kriterleri sağlaması gerektiğine inanıyoruz. Aboneliğin aynı anda en azından beş cihazı kapsıyor olması gerekir, bu endüstri standardıdır. Mobil cihazlar da dahil olmak üzere birçok platformda çalışıyor olması gerekir. Ve tek bir aboneliğin farklı platformları destekliyor olması gerekir—yani, Mac cihazınız için bir abonelik satın aldığınız zaman aynı anda iPhone VPN işlevi de sunuluyor olmalıdır. Eğer VPN şirketi, evinizdeki farklı cihazları güvene alabilmeniz için karşınıza çok sayıda engel çıkarıyor ve ek ücret ödemenizi gerektiriyorsa paranızın karşılığını veremiyor demektir.