ProtonVPN İnceleme

8.6
Çok İyi
Kararımız: Gerçekleştirdiğimiz testler, ProtonVPN’in internet güvenliği, gizlilik ve özgürlük hakkında son derece ciddi olduğunu ortaya koydu. Sadece açık kaynak kullanmakla kalmayan, aynı zamanda bağımsız olarak da denetlenen iyi tasarlanmış uygulamalara sahipler. Uzun süreli abonelikleri diğer çoğu VPN'den daha pahalı olabilir, ama sınırsız bant genişliği, güçlü güvenlik özellikleri, devasa bir sunucu ağı ve daha fazlasını sunuyor.
ProtonVPN Alın - Gizliliğinizi koruyun!
Dünyanın her yanından video ve site içeriklerine sınırsız erişim sağlayın. Anonim olarak torrent ve P2P indirin. Bağlantımıza tıklayarak en iyi fiyatı yakalayın…
www.protonvpn.com/özel-teklif

İnceleme Özeti

Bodrum katları ve yatak odalarında doğan bazı VPN'lerin aksine ProtonVPN, 2014 yılında CERN'de güvenlik uzmanları, mühendisler, bilim insanları ve geliştiriciler tarafından geliştirildi. Şirket, tüm e-postalarınızı alıcı dışında hiç kimse tarafından okunamaz hale getiren dünyanın en büyük, tamamen şifrelenmiş e-posta hizmeti olan ProtonMail ile piyasaya girdi - ProtonMail dahi ProtonMail e-postalarını okuyamaz.
Geliştirici grubu süper şifreli bir e-posta çözümüyle de kalmadı ve ProtonVPN'i geliştirerek gizlilik alanını daha da zorladı. Başlangıçta ProtonMail kullanan gazetecileri ve aktivistleri korumayı amaçlayan şirket, günümüzde aynı online gizliliği ve güvenliği ProtonVPN ile herkese sunuyor.
ProtonVPN'in mükemmel iletim gizliliği, tam disk şifreleme ve güvenli çekirdek sunucuları gibi gelişmiş güvenlik özellikleri, devlet yetkilileri veya siyasi muhalifler için tasarlanmış olduğu fikrini verebilir. Gerçekleştirdiğimiz testlerde ise senin benim gibi sıradan insanlar için son derece kullanışlı olduğunu gördük.
ProtonVPN, yüksek çözünürlüklü filmleri sorunsuz ve arabelleğe almadan izlemeyi imkanı sunuyor - günümüzde karantinada olanlar için güzel bir haber. Eğer online derslere giriyorsanız, ProtonVPN ile okulun ağına erişim sağlamakta hiçbir sorun yaşamazsınız. Aynı şey evden çalışanlar için de geçerli. İnternette alışveriş mi yapıyorsunuz? Sunuculara farklı ülkelerden bağlanarak ve fiyatları karşılaştırarak indirimli ürünler bulmak için ProtonVPN’i kullandık.
Genel anlamda, hız ve performanstan memnun kaldık. Binden fazla sunucuya sahip, bu nedenle aşırı yüklenmiş sunucular ve ağ tıkanıklığı hakkında endişelenmenize gerek kalmıyor. Hemen her cihazla uyumlu ve uygulamaları iyi tasarlanmış ve kullanıcı dostu.

Gizlilik / Anonimlik

Belki de CERN ve MIT’den bilim insanlarının geliştirdiği bir ürün olması nedeniyle, ProtonVPN'in güvenlik özellikleri şakaya gelir gibi değil. Güvenlik konusunda detaylara girmeden önce, ilk olarak gizlilik konusundaki duruşlarından bahsedelim. ProtonVPN katı bir (no-logs) kayıt tutmama politikasına sahip. Gizlilik Politikası sayfalarında şöyle yazıyor: "bağlantılarınız veya ziyaret ettiğiniz web siteleri hakkında bilgi depolamıyoruz. Hesabınızın güvenliğini sağlamak ve oturum açan kişinin siz olduğunuzdan emin olmak amacıyla, hesabınızın en son oturum açma bilgilerinin sadece tek bir zaman damgasını saklıyoruz. Burada, nereden oturum açtığınız, oturumunuzun ne süreyle açık kaldığı veya nereden oturum açtığınız hakkında herhangi bir bilgi saklamıyoruz..."
Bu politikayı, şirketin abone verileriyle ilgili yasal talepleri ifşa eden yıllık şeffaflık raporlarında iş üzerinde görebilirsiniz. Buna ek olarak, ProtonVPN, İsviçre bankaları ve güçlü gizlilik yasalarıyla tanınan bir ülke olan İsviçre'nin Cenevre şehrinde faaliyet göstermektedir. ProtonVPN'in gizlilik açısından en iyi seçenek olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
Söz konusu güvenlik olduğunda da ProtonVPN hiçbir şeyden eksik kalmıyor. Sizin de duymuş olabileceğiniz tüm standart protokollere sahipler: AES-256 şifreleme, IKEv2/IPSec ve OpenVPN. Mükemmel İletme Gizliliği (PFS) özelliği internetteki işlemlerinizin güvenli olduğunu garanti ederken, AdBlocker (NetShield) sizi kötü amaçlı yazılımlara, web sitesi izleyicilerine ve izinsiz reklamlara karşı koruyor.
ProtonVPN'i benzersiz yapan şey ise, trafiğinizi gerçek hedefinden önce birden fazla sunucu üzerinden otomatik olarak yönlendirerek bağlantınızı güvende tutan Güvenlik Çekirdeği özelliğidir. Dahası, sundukları tüm uygulamalar açık kaynaklıdır, bu nedenle herkes bunların şüpheli bir şey yapmadığını kontrol edebilir ve bundan emin olabilir.

İnternette İzleme ve Torrent

Bir VPN edinmenizin başlıca amacı internette içerik izlemek ise, Plus veya Visionary planlarına abone olmanız iyi bir fikirdir. Günümüzde dört abonelik tipi sunuyorlar ama bunların sadece ikisi çeşitli yayın platformunda film ve dizi izlemeyi destekliyor. Dünyanın herhangi bir yerindeki içeriğe erişmenin nispeten kolay olduğunu gördük ve sınırsız bant genişliği sayesinde, bağlantı veya hız sorunları olmaksızın arka arkaya izleyebildik. Kayıt tutmama politikası, kill switch özelliği ve P2P için optimize edilmiş sunucuları ile ProtonVPN, büyük dosyaları yüksek hızlarda indirmek için de harika çalışıyor.

Hız ve Güvenilirlik

Genellikle bir VPN'nin şifrelemesi ile gecikme süresi arasında bir taviz söz konusudur; şifreleme seviyesi ne kadar yüksekse, internet hızını da o kadar düşürür. Ama ProtonVPN ile böyle bir durum söz konusu değil. Sunucularına bağlanmadan önce yaklaşık 54Mbps indirme hızına sahiptik. Yakındaki bir ABD sunucusuna bağlandıktan sonra hız 39 Mbps'ye ve İngiltere sunucusuna bağlıyken de yaklaşık 35 Mbps'ye düştü. Hong Kong ve Japonya gibi dünyanın diğer ucundaki ülkelerdeki sunuculara geçtikten sonra dahi yine yaklaşık 20 Mbps gibi makul bir hıza sahip olduk. Zaman zaman bağlantımızın kesildiğini gördük, bu biraz can sıkıcı olabilir, ama aralarından seçim yapabileceğiniz binden fazla sunucu olduğu için bu bir sorun değil. Sonuç olarak, hem internette normal gezinme hem de HD yayın akışı için yeterince hızlı.

Platformlar ve Cihazlar

ProtonVPN birden fazla platformu destekliyor ve Windows, Mac, iOS ve Android için uygulamalara sahip. Çoğu Linux Debian tabanlı distro ve Fedora 33 için bir beta uygulama ve farklı router yönlendiriciler için kurulum talimatı da mevcut. Hangi abonelik katmanında olduğunuza bağlı olarak, eş zamanlı cihaz bağlantı sayıları 1 ile 10 arasında değişiyor.Sunucu Konumları

ProtonVPN, yalnızca yedi yıldır piyasada olmasına rağmen etkileyici bir sunucu ağı oluşturmayı başardı. 55 ülkede 1.237 sunucudan oluşan ağı ile ProtonVPN, ABD ve Avrupa ülkelerinde geniş kapsama alanı sunuyor. Ayrıca Hindistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Hong Kong gibi en az beklediğiniz yerlerde ve genellikle diğer VPN sağlayıcılarının göz ardı ettiği diğer bölgelerde de çalışıyor.

United Arab EmiratesArgentinaAustriaAustraliaBelgiumBulgariaBrazilCanadaSwitzerlandChileColombiaCosta RicaCyprusCzech RepublicGermanyDenmarkEstoniaSpainFinlandFranceGreeceHong KongHungaryIrelandIsraelIndiaIcelandItalyJapanKoreaLithuaniaLuxembourgLatviaMoldovaMexicoMalaysiaNetherlandsNorwayNew ZealandPeruPolandPortugalRomaniaSenegalRussian FederationSwedenSingaporeSloveniaSlovakiaTurkeyTaiwanUkraineUnited KingdomUnited StatesSouth Africa

Müşteri Hizmetleri

ProtonVPN 24 saat destek sunmayabilir, ama destek talep sistemlerinden memnun kaldık. Bir online form kullanarak onlara bir mesaj gönderdik ve bir günden kısa bir sürede yanıt aldığımıza şaşırdık. Diğer sağlayıcıların çoğunun şanslıysanız birkaç gün içinde yanıt verdikleri düşünüldüğünde, bu oldukça iyi. Ayrıca, indirme ve kurulum, yayın akışı ve içeriklere erişim, sorun giderme ve daha fazlası hakkında yararlı bilgiler içeren bir SSS bölümü de mevcut.

Fiyatlar

Standart VPN uygulamasının aksine, ProtonVPN katmanlı bir abonelik hizmeti ile çalışıyor. Bu aslında daha fazla esneklik sağladığı ve yalnızca ihtiyacınız olan şey için ödeme yapmanıza izin verdiği için kullanıcının lehine bir durum. ProtonVPN günümüzde üç abonelik planı sunuyor. Basic plan 4$/ay fiyatıyla 2 VPN bağlantısı, 55 ülkedeki sunuculara erişim, yüksek hızlı bağlantı, sıkı kayıt tutmama politikası, P2P/BitTorrent desteği ve Adblocker (NetShield) içeriyor.
Plus planına yükseltmek için buna 4$ daha eklemeniz yeterli ve ilave üç VPN bağlantısına ek olarak Secure Core VPN, TOR over VPN ve sınırsız yayın akış özelliği sizi bekliyor. Visionary planı 24$/ay fiyatıyla ortalama bir kullanıcı için biraz fazla olabilir, ama eş zamanlı kullanabildiğiniz bağlantı sayısını 10 cihaza yükseltmenin yanı sıra Plus planının sunduğu her şeye sahip. Burada aslında para ödediğiniz şey, ProtonMail'in en yüksek ücretli sürümü - 20GB depolama alanı, 50 e-posta takma adı, 10 e-posta alan adı desteği ve tek bir hesapta 5 kullanıcı. Ayrıca, aboneliğiniz güvenli bir adres defteri, özel ProtonCalendar ve çok yakında piyasaya çıkacak ProtonDrive dosya dolabını içeriyor. Aşırı gizli bir e-posta çözümüne gerçekten ihtiyaç duymuyorsanız, o halde Plus planı yeter de artar.
ProtonVPN Alın - Gizliliğinizi koruyun!
Dünyanın her yanından video ve site içeriklerine sınırsız erişim sağlayın. Anonim olarak torrent ve P2P indirin. Bağlantımıza tıklayarak en iyi fiyatı yakalayın…
www.protonvpn.com/özel-teklif
ProtonVPN hakkında yorum yaz
Başkalarına yardımcı olmak için görüşlerinizi paylaşın.
ProtonVPN Kullanıcı Yorumları
    ProtonVPN Alın - Gizliliğinizi koruyun!
    Dünyanın her yanından video ve site içeriklerine sınırsız erişim sağlayın. Anonim olarak torrent ve P2P indirin. Bağlantımıza tıklayarak en iyi fiyatı yakalayın…
    www.protonvpn.com/özel-teklif